Дутчак Ярослав Йосипович
(14.10.1933 – 8.02.1988) |
Ярослав Дутчак (народився 14.10.1933 в селі Гаї Столенські Бродівського району, Львівської області) – відомий фізик у галузі конденсованого стану речовини, кандидат фізико-математичних наук (“К вопросу о структуре и физических свойствах некоторых металлических жидкостей”, Минск, 1962), доцент (1963), доктор фізико-математичних наук (“Некоторые результаты исследований по физике жидких металлов и тонких пленок”, Баку, 1967). Закінчив фізичний факультет Львівського державного університету імені Івана Франка (1956). У 1956-1962 – ассистент, 1962-1963 – доцент, 1963-1988 – завідувач кафедри рентгенометалофізики Львівського державного університету імені Івана Франка, ініціатором створення якої він був. Автор понад 400 друкованих праць, у тому числі 4 монографій, 10 підручників і посібників.
Ярослав Йосипович вніс вагомий вклад у розвиток наукових напрямків на кафедрі, зокрема, ним вперше була вивчена структура рідких металів та багатокомпонентних сплавів, досліджено їх фізичні властивості. Запропонував новий підхід при інтерпретації структури багатокомпонентних сплавів у рідкому стані, який враховує термодинамічні функції, міжатомну взаємодію та геометричні розміри атомів. Значний його внесок у розвиток методики дослідження структури рідких кристалів та фізики тонких плівок. За цикл робіт “Експериментальні і теоретичні дослідження з фізики рідких металів“ йому було присуджено Державну премію України з науки і техніки (1983).
Був ініціатором і приймав особисту участь у розвитку експериментальної бази і наукових досліджень на кафедрі. Так вперше на кафедрі були започатковані наукові напрямки з рентгенівської спектроскопії, дослідження структури і фізичних властивостей рідких металів, динаміки кристалічної гратки, електрофізичних властивостей, для глибшого аналізу структурних переходів на кафедрі були розроблені методики рентгенографії, електронної і растрової мікроскопії. Приділяв велику увагу організації наукових досліджень в Україні, був членом координаційних рад при АН УРСР і Мінвузу України з фізики рідкого стану, фізики твердого тіла, входив в організаційні комітети з проведення наукових конференцій, неодноразово очолював їх, протягом 10 років очолював Спеціалізовану раду з захисту докторських і кандидатських дисертацій, був відповідальним редактором журналу “Вісника Львівського університету, серія “Фізична”.